Spoznal som ženu a dospel som v muža

   Kedysi som chcel byť pilotom. Hltal som knižky, sníval s kamarátmi, zbieral modely, dokonca som začal chodiť na vojenskú školu. Pilotom som sa nikdy nestal. Ako chlapec som pozeral na mužov okolo seba a chcel byť ako oni alebo lepší! Dúfal som, že na muža sa nebudem musieť iba hrať. Dnes nosím klobúky, som technicky zdatný, matematik, jazdím na koni...
   Iniciáciu mužstva som prijal od iných mužov, jasný vzor mám v nebohom svokrovi, statočnom stolárovi s charakterom Jozefa – česť, práca a služba, odvaha a pevnosť, pravda a pokoj.
   To všetko je len ako letecká kombinéza – nerobí pilota, rovnako ako klobúk a kôň nerobia chlapa.
   Musel som stretnúť Ženu. Volá sa Táňa a dnes je mojou manželkou a matkou našej dcéry. Spoznal som ženu, niečo ušľachtilé a vzácne, čistejšie, než som ja. Svet sa zmenil (zlepšil). Predstavte si hustý, zdravý a upokojujúco zelený trávnik. A zrazu v jeho strede vyrastie nádherná kvetina, taká odlišná od logiky trávnika. Kvetina vyrušila trávnik z jeho „dokonalosti“. Je zraniteľná, vonia prísľubom života, irituje a dáva zmysel – mnohému. Chcete ju hneď odtrhnúť i naveky chrániť.
   A tu sa to stane, žena dostala od Boha mandát udeliť a overiť hodnotu muža. Ak v ňom vidí muža, celá sa mu oddá a on je od toho okamihu lepší, než by si trúfol predstaviť. Ak Božia vôľa nájde u muža a ženy jasné fiat, žena – mama privedie na svet dieťa, deti. A je z vás muž – otec. Dospeli ste. Už nejde o vás, ale práve na vás prišiel rad. Máte „pilotovať“ rodinu, byť hlavou, oporou i strechou, žiada si to odhodlanie a vieru. Nečaká vás sláva, často myslím, že som málo schopný a nezvládam veci. Niekedy mi to pomáha vidieť i moja manželka. Niečo vám prezradím, muža otca nečaká sláva, ale šťastie – hlboké a niekedy skryté šťastie, keď jeho duša cíti, že už letí – ako muž. Preto sa muži vedia pozrieť s takou záľubou a radostným prekvapením na svoje deti, akoby trochu zhora.
   Vtedy intenzívne cítim účasť na Božom stvoriteľskom diele a tak trochu chápem, že sme stvorení na Jeho obraz. Neviem, prečo milujem svoju manželku, ale viem, za čo som jej vďačný – spravila zo mňa muža a otca. Nič viac nemám.

Ján Horecký