Milé čitateľky,

vitajte v našej Čitárni. Rozhodli sme sa otvoriť túto internetovú rubriku, pretože rozsah nášho časopisu nám nedovoľuje uverejniť všetky zaujímavé články. Taktiež by sme vám chceli sprostredkovať zaujímavé čítanie pre žienky uverejnené na iných iinternetových stránkach.

Prajeme vám príjemné čítanie!

 

Čitáreň

 

 

Vložené 09.05.2009

Modlitba za slová Ducha

Otec náš nebeský.
  Na počiatku bolo Tvoje Slovo a bude iste aj na konci. A keď sa tým Prvým Slovom rozsvietilo všetko stvorenstvo, tak sa Posledným Slovom roznieti Večnosť Tvojej Lásky, do ktorej sa túžime ukryť. Už nikdy nebudeme musieť hľadať abecedu pre iné slová, pretože v Tvojom mlčaní bude znieť všetko nevýslovné a nevyslovené.

  

...čítať>>

Vložené 26.04.2009

Eduardo Verástegui predstavil film Bella v Európskom Parlamente

Začiatkom marca predstavila 35-ročná hollywoodska filmová hviezda mexického pôvodu Eduardo Verástegui  (Brad Pitt Latinskej Ameriky) v Európskom parlamente v Bruseli svoj film Bella (2006). Film sa premietal v rámci informačného seminára, ktorý zorganizoval Excellence Network Hnutia Regnum Christi v spolupráci s európskou kresťanskou ženskou organizáciou Nové ženy pre Európu. Tento seminár sa konal pod mojím patronátom ako poslankyne Európskeho parlamentu za KDH.

  

...čítať>>

Vložené 26.04.2009

Polovica podpisov pod deklaráciou o ochrane nedele je už vyzbieraná

Od februárového pléna Európskeho parlamentu som iniciovala písomné vyhlásenie na ochranu nedele ako dňa pracovného pokoja, ako základného piliera európskeho sociálneho modelu a súčasti európskeho kultúrneho dedičstva. V súčasnosti je vyzbieraných už 211 podpisov, t.j. viac ako polovica potrebná na prijatie tejto deklarácie.

Do mája je potrebné vyzbierať podpisy nadpolovičnej väčšiny poslancov EP aby deklarácia mohla byť vyhlásená ako oficiálna rezolúcia Európskeho parlamentu. Každá schválená rezolúcia Európskeho parlamentu má voči Európskym inštitúciám rovnakú váhu, ako minimálne jeden milión podpisov občanov z významného počtu členských štátov Európskej únie.

MUDr. Anna Záborská

Zdroj: email o.z. Fórum života apríl 2009

 

Vložené 26.04.2009

Pracovná skupina o ľudskej dôstojnosti

Európsky parlament uviedol dňa 25. marca 2009, v Štrasburgu do činnosti Pracovnú skupinu o ľudskej dôstojnosti. Podnet na vznik tejto skupiny dala aj naša europoslankyňa a jedna z kandidátov KDH do Eurovolieb 6. júna 2009 Anna Záborská. Ako uviedla: „Zakladala som túto pracovnú skupinu, lebo naše politické rozhodnutia musia byť hodnotené nielen z legislatívneho, ekonomického, administratívneho pohľadu, ale aj z ľudskej a morálnej perspektívy“.

  

...čítať>>

Vložené 5.04.2009

Informatívna kampaň o postabortívnom syndróme.

Občianske združenia „Pastor bonus“ a „Fórum života“ spúšťajú 30.03.2009 celoslovenskú informatívnu kampaň o postabortívnom syndróme. „Slovenská verejnosť nie je dostatočne informovaná o následkoch umelého potratu na fyzické a psychické zdravie ženy a preto prichádzame s  kampaňou, ktorej cieľom je zvýšiť informovanosť občanov o tejto závažnej problematike. Kampaň bude prebiehať počas apríla formou plagátov v mestskej hromadnej doprave v Bratislave, v Košiciach, v Banskej Bystrici, v Prešove a vo vybraných školách a materských centrách po Slovensku,“ uviedla Dr. Monika Nikolová z občianskeho združenia Pastor bonus.

  

...čítať>>

Vložené 10.03.2009

Rozhovor: Ako to povieme našim deťom

Pani Terezka Lenczová – jedna z 10 detí prežila napriek chudobe – ako mi sama napísala – krásne detstvo. Túžila študovať na filozofickej fakulte históriu. Avšak za komunizmu bola ako dcéra veriacich rodičov vopred nespôsobilá. Predsa sa jej však podarilo štúdium ekonómie v Bratislave. Bol to len akýsi náhradný program, ale zadefinovala si svoj životný princíp: „Čo sa snažím dobre spoznať, to si zamilujem.“ Po skončení ekonómie a po vedeckej ašpirantúre pracovala ako asistent na VŠ. Za tú dobu sa jej s manželom narodili tri deti. Popri nich využívala bohaté možnosti pracovať na čiastkový úväzok – s manželom prekladali knihy o výchove a rodinnom živote. K nim sa pridal bohatý samizdat  

...čítať>>

Vložené 10.03.2009

Tvorivosť

Tvoriť sa dá s farbami na plátne, s tónmi po notovej osnove, s telom na javisku, so slovami na papieri. Čo tak však ľudská duša, dieťa? Čo do nej vpíšeme?

Rozprávame sa s obyčajnou mamičkou dvoch narodených - jedného na ceste - detí, Luciou

  

...čítať>>

Vložené 24.11.2008

Filmy na telo

Hoci sa deviaty ročník medzinárodného filmového festivalu Jeden svet v Bratislave skončil, pre niekoho  sa môže stať "dňom malých začiatkov." Boli sme na miestach, kde bežne nechodíme dovolenkovať - vo vojnou poznačenej Barme (Modlitba za mier), v tábore rebelov na severe Ugandy (War Dance) či na plavbe po rieke Jang c´- ťiang. Mali sme možnosť letmo nazrieť do iných svetov medzi nami - za múrmi detského domova v Bulharsku či španielskeho väzenia (Väzenský lovesong). Filmy boli "šité na telo," ako sa píše  vo festivalových novinách. „Na telo tých, ktorí vám rozprávajú svoje osobné príbehy, ale aj na vaše telo."
V sekcii Máte právo vedieť sme skutočne dozvedeli viac ako z  15 minútových správ...  

...čítať>>

Vložené 17.11.2008

Je slovenská rodina v kríze?
Hospodárske noviny 13. 7. 2006
Miron Zelina 

Kým v roku 1989 sa mimo manželstva narodilo 7,2 percenta detí, v roku 1996 tento počet vzrástol takmer na dvojnásobok – 14,2 percenta. A v roku 2005 to už bolo 24 percent detí narodených mimo manželstva. Čo to znamená pre výchovu detí?
(Pozn.: v roku 2007 - 29%)
Existuje ešte rodina?

...čítať>>

Vložené 17.9.2008

25.9 2008 vychádza zaujímavá kniha 21 zákonov vodcovstva od významného amerického autora Johna Maxwella. Autor patrí medzi najlepších motivačných rečníkov v Amerike. Je vhodná pre ľudí s líderským potenciálom na akýchkoľvek úrovniach. Knihu je možné objednať si cez internetový obchod e-shop na www.slovozivota.sk

Martin Hunčár, 02-44461192, 0903-440480
vydavateľstvo Slovo života international Bratislava

...čítať>>

 
LINKA
Vložené 4.8.2008

AktIv8
alebo Keď netreba volať požiarnikov...

Vraví sa, že človek je taký starý, ako sa cíti. Keď vám zachutí dobrodružstvo, určite je to známka návratu do tých mladších liet. (Vďaka Bohu! Baterky sa dobíjajú...) Ja som takúto chuť tiež dostala... Chuť ísť na stretnutie ActIv8 – do Velehradu.

     Už pred tromi rokmi sme s kamarátkami podnikli cestu do Kolína. Putovali sme s komunitou Emanuel, a tak som sa pre tohto sprievodcu rozhodla aj tento rok. Na ich web-stránke som si vyhľadala kontakt ( tentokrát organizátorom bolo nitrianske spoločenstvo CCVČ-rodinka zo sídliska Klokočina) no a prihlásila som sa.

.

...čítať>>

Vložené 28.7.2008

MMM 10.-11.4. 2008

            Na pôde Akadémie obrany vo Swindone pri Oxforde prebehla výnimočná konferencia na tému Dajme priestor matkám - spoločnosť 21. storočia bude bezpečnejšia. Zároveň sa konalo Generálne zasadnutie a voľba novej predsedníčky svetovej aliancie organizácií pracujúcich v prospech matky a dieťaťa (Mouvement- Mondial-des-Meres-MMM).  Stala sa ňou Florence von Erb, viacročná reprezentantka MMM v OSN, matka štyroch detí, ktorá plynulo ovláda cudzie jazyky a má profesionálne zdatnosti v európskom aj americkom kontexte.

...čítať>>

Vložené 15.6.2008

Kniha pre deti: “O dvoch Kráľoch” od Vierky Mariášovej v spolupráci s AGLOW SLOVAKIA je z milosti a priazne Pánovej už na svete!

Našou túžbou je, aby sa dostala do rodín a splnila svoj zámer. Jej duchovna hĺbka dramatického príbehu o dvoch kráľoch vťahuje čitateľa do konfliktu dobra a zla, v ktorom hrdinovia Kráľovstva svetla pomáhajú tým, ktorý sú uväznení v Kráľovstve tmy, v čom sú zakorenené základné princípy kresťanstva.

...čítať>>

 

Vložené 5.6.2008

Osem princípov Matky Terezy pre život:

  1. Ľudia sú nerozumní, nelogickí a sebeckí - ale aj tak ich miluj.
  2. Ak robíš dobre, ľudia Ťa obvinia zo sebeckých a postranných pohnútok - ale aj tak rob dobre.
  3. Ak si úspešný, získaš falošných priateľov a skutočných nepriateľov - ale aj tak buď úspešný.
  4. Na dobro, ktoré dnes konáš, sa zajtra možno zabudne - ale aj tak rob dobro.
  5. Čestnosť a úprimnosť Ťa urobia zraniteľným - ale aj tak buď čestný a úprimný.
  6. To, čo si celé roky budoval, sa môže za jednu noc zrútiť - ale aj tak buduj.
  7. Ľudia potrebujú pomoc, ale možno Ťa napadnú, ak im pomôžeš - ale aj tak pomáhaj ľuďom.
  8. Daj svetu to najlepšie, čo máš a udrú Ťa do tváre - ale aj tak daj svetu najlepšie, čo máš.

 

Vložené 8.5.2008

Čo vás môže stáť práca v zahraničí?
Obchodovanie s ľuďmi je tretí najrozšírenejší nelegálny obchod
na svete
8 biliónov $ sú celkovo ročné zárobky pasákov
4 milióny žien a detí sú ročne predané na prácu v sex-biznise

Human trafficking - Obchodovanie s ľuďmi.

...čítať>>

Vložené 20.4.2008

Kráľovná a divožienka

Buď sama sebou

Agar- opustená a anjelom chránená
Anna – múdra žena
Debora – sudkyňa
Ester – kráľovná
Eva – matka
Judita – bojovníčka
Lýdia – kňažka
Mária Magdaléna – žena, ktorá veľmi milovala
Mária – tá, ktorá premieňa
Marta a Mária – hostiteľka a umelkyňa
Miriam – prorokyňa
Rút – cudzinka
Sára – veselá žena
Tamara – divožienka

Toto je 14 ženských mien, ktoré sa spomínajú v Biblii a v tejto knihe. Na začiatku je opísaný ich príbeh s následným rozborom zameraným na súčasnosť.  Každá z postáv je iná, jedinečná. Autori Anselm Grun a Linda Jaroschová, chcú opísať charakter ženy prostredníctvom menovaných. 

...čítať>>

 

Vložené 14.2.2008

Národný program ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia

K stretnutiu zástupcov KBS a NVO dňa 7. februára 2008 na Ministerstve zdravotníctva SR.
Spätná väzba od účastníčky delegovanej za Fórum kresťanských inštitúcií MUDr. A. Kováčovej

Stretnutie zástupcov Ministerstva zdravotníctva, hlavných odborníkov z oblasti gynekológie a pôrodníctva, predstaviteľov desiatok NVO a hnutí zainteresovaných v danej problematike a delegáta KBS boli ukážkou netolerantného a direktívneho prístupu MZ k daným otázkam.

Okrem dlhoročných zástupcov Spoločnosti pre plánované rodičovstvo (IPPF)  MUDr. Michala Klimenta a MUDr. Cupánika pozvanie na stretnutie prijal  hlavný odborník SR pre gynekológiu a pôrodníctvo MUDr. Borovský,  prezident Slovenskej gynekologickej spoločnosti prof. MUDr. Danko a hlavný odborník v oblasti asistovanej reprodukcie, doc. Války.

...čítať>>

Vložené 18.11.2007

Hlavný vysielací čas
„Ako sa modliť?“ je téma, ktorá často zamestnáva naše rozhovory aj myšlienky. Kto seriózne pristupuje k prežívaniu  vzťahu k Bohu si určite neraz položil otázku, či sa modlí dostatočne, v správny čas, za správny úmysel. Či to nepreháňa, alebo naopak, či čas venovaný modlitbe, nie je príliš krátky. Na tieto otázky nájde odpoveď nakoniec len každý sám v sebe. Osobný vzťah k Bohu je hlboko intímny a tak aj veľmi rôzny. Mení sa zrelosťou viery, vekom, skúsenosťami v osobnom živote...

LINE

Vložené 11.11.2007

MÔŽE  BILBORD TRAUMATIZOVAŤ DIEŤA?
Ak nechceme počúvať moralistov, počúvajme psychiatrov

MUDr. Kováčová – detská psychiatrička

Vyjadriť sa z pozície detského psychiatra, či sú bilbordy so znázornením výsledku interrupcie pre detského pozorovateľa traumatizujúce, je v emočne nabitej atmosfére aktuálnych diskusií a pri danej polarite názorového spektra  nie ľahké.

line

Vložené 27.10.2007

Britskí kardináli proti potratom
TK KBS,  RV mf; pz

Veľká Británia (24. októbra, RV/Zenit) – Predseda Konferencie biskupov Škótska kardinál Keith O´Brien a predseda Konferencie biskupov Anglicka a Walesu kardinál Cormac Murphy-O´Connor tvrdia, že miera potratov v týchto krajinách je zdrojom úzkosti pre každého, bez ohľadu na vieru alebo politické presvedčenie. Uviedli to v pondelok v liste pri príležitosti 40. výročia neslávne známeho potratového zákona.

line

Vložené 19.10.2007

Tam je viac ako iba chlieb – magnet alebo také niečo …
Exercície s indickým kňazom

Mníchov, 3.10.2007 (kath.net) 0640 – Indický kňaz páter James Manjackal M.S.F.S. mal v dňoch 1. až 4. októbra duchovné cvičenia v Mníchove. Franziskus von Ritter- Groenesteyn sa na nich zúčastnil a pre kath.net o nich napísal:
            Nebo je denne tak bavorsky modré. Prvé váhavé lúče prenikajú zo záhrady do priestoru oltára. Lavice sa do poludnia napĺňajú stále, viac až je v kostole dobrých 500 ľudí, medzi nimi mnohí Chorváti. Pre pátra Jamesa dobré znamenie: „Väčšina zázrakov sa udeje v bosnianskej a chorvátskej oblasti. Viera je tam veľká.“
Téma exercícií sa točí okolo sviatosti zmierenia a Najsvätejšej Eucharistie.

...čítať>>>

 
 

Vložené 16.4.2007

Karikatúry, proroci a viera
Roland Müller

Krátko pred začiatkom mesiaca Ramadán v septembri 2005 sa istý dánsky denník rozhodol publikovať karikatúry zobrazujúce proroka Mohameda. Vtedy si ešte málo uvedomovali že tým vyvolávajú explóziu, ktorej dozvuky budú trvať celý rok 2006. Potom, ako moslimovia po celom svete začali v hneve a pohoršení protestovať, viacero novín a časopisov na Západe prevzalo karikatúry a opublikovalo ich v snahe dokázať svetu svoj postoj k slobode slova. Tieto publikácie však vyvolali iba ďalšie vlny hnevu. Horeli veľvyslanectvá aj kostoly a zomierali ľudia.

...čítať>>>

 

Mesita

Moslimovia si dobre pamätajú svoju slávnu minulosť.
Aj preto ťažko znášajú akékoľvek poníženie.

Vložené 7.11.2006

Nasledujúci článok bol uverejnený v skrátenej verzii v 9. čísle Miriam

Postavenie ženy v rôznych historických obdobiach a svetových náboženstvách

Žena v primitívnych kultúrach
V loveckých a zberačských kultúrach nadobudla žena vážnosť ako ochrankyňa krbu. Roľnícke kultúry sa vyznačovali silným ženským rysom, ktorý sa viac uplatňoval v mytologickej oblasti ako v sociálnej organizácii. Ako nositeľke plodnosti sa žene prisudzovali magické sily, ktoré posilňovali jej pozíciu a zároveň ju podrobovali určitým predpisom tabu. Avšak jej postavenie vzhľadom na muža bolo nerovnoprávne. (New Catholic encyklopedia, 14. zv., McGraw-Hill, New York 1967, s.992)
Určité viditeľné biologické skutočnosti, predovšetkým fakt, že žena nosí, rodí a dojčí dieťa, viedli k jasnému deleniu úloh. Starostlivosť o deti obmedzovala ženy v pohybe a v druhu práce

...čítať>>>

Karikatury Boha aneb jaký Bůh není...

Kateřina Lachmanová a kolektiv

To, co si mnoho lidí představuje pod pojmem Bůh, díky Bohu neexistuje.
(Karl Rahner)

FALEŠNÉ PŘEDSTAVY O BOHU

Bylo by těžké (a dokonce arogantní) chtít definovat Boha, který přesahuje všechny naše kategorie a pojmy a vymyká se lidské představivosti. Naše představy o Bohu mohou být totiž natolik vzdálené originálu, že náš vztah s ním spíše narušují než umožňují. Nakonec i mnozí nevěřící odmítají nikoli Boha, ale jakousi jeho karikaturu, o níž se domnívají, že představuje Boha, protože jim jej někdo takto prezentoval.
Naštěstí se nám sám Bůh přiblížil v Kristu Ježíši (“kdo vidí mne, vidí Otce” J 14,9), abychom ho alespoň částečně mohli poznat, a tak s ním mohli navázat vztah.

Zkusme tedy metodou loupání cibule (odborníci by řekli “negativní teologie”) ve světle učení Bible očistit naši představu Boha alespoň z těch nejhorších nánosů a karikatur.

...čítať >>>

  Karikatúry Boha 1
     
 
O Miriam